|
Earthworm culture |
Sarkanās Kalifornijas sliekas
Sarkanās Kalifornijas sliekas(eisenia fetida) ir speciāli izveidots hibrīds, kurš tika izveidots pagājušā gadsimta 50. gados Ziemeļamerikas laboratorijās. Iegūtais hibrīds ir spējīgs diennakts laikā pārstrādāt organisko substrātu, kas līdzvērtīgs paša svaram un vairoties desmitreiz ātrāk nekā savvaļā mītošās sugas.
Pateicoties savām īpašībām, šīs sliekas tiek plaši izmantotas, lai pārstrādātu organiskos atkritumus, substrātus un iegūtu vermikompostu, kurš ir vērtīgs bioloģiskais mēslojums augu kultūrām un veicina atjaunojamo zemes augšņu auglību.
Pieaugušas sliekas vidējais svars ~ 0,55 gr.
Dod kokonus ik pēc 21-30 dienam
Slieku skaits kokonā 2 - 4
Kokona nobriešana no18 - 26 dienam
Vidējais kokona izmērs ~ 4,85х2,82мм
Dendrobena
Dendrobena (Eisenia veneta) – pateicoties savam izmēram un dzīvīgumam kļuva populāra starp Eiropas un citu valstu makšķerniekiem, kā arī tiek audzēta priekš proteīna ieguves, kurš tiek izmantots kā dzīvnieku barības piedeva. Lai gan Dendrobena vairojas lēnāk kā Kalifornijas sliekas, tomēr to audzētāji ir gatavi šo apgalvojumu apstrīdēt un pierādīt pretējo. Ir zināms, ka šīs sugas sliekas ir vairāk jūtīgas pret dzīves apstākļiem nekā Kalifornijas sliekas un tām ir migrācijas nosliece.
Vermikompostēšana
Vermikompostēšana – organisko vielu pārstrāde ar slieku palīdzību un vermikomposta iegūšana. Vissvarīgākais vermikompostēšanas procesā ir vermikomposta kvalitāte. Dažas vermikompostēšanas tehnoloģijas paredz barības substrāta padevi sliekām un vermikomposta atdalīšanu no tām, netraumējot slieku mikrovidi. Vermikompostēšanu bieži izmanto dažādu organisko atkritumu pārstrādei speciālās fermās, poligonos, kā arī mājsaimniecībās.
Vermikultūra
Vermikultūra – slieku biomasas audzēšana, lai tos izmantotu vermikompostēšanas procesā, makšķerniekiem, pārstrādei proteīnā un dzīvnieku barības piedevām. Vermikultūras procesā obligāti ir jānodrošina optimāli mikrovides apstākļi, lai maksimāli vairotos sliekas. Lai atdalītu sliekas no substrāta masas tiek izmantotas dažādas tehnoloģijas.
Izplatītākās tehnoloģijas
kastes. Slieku vairošanai un vermikomposta iegūšanai bieži tiek izmantotas dažāda izmēra un materiāla kastes. Izmantojot šo tehnoloģiju visi darbi, kas saistīti ar slieku atdalīšanu no substrāta, vermikomposta ieguvi un barības padevi sliekām, tiek veikti ar rokām. Šī tehnoloģija ir piemērota nelielam daudzumam slieku un neprasa lielus ieguldījumus, tomēr tā ir darbietilpīga. Tehnoloģija var tikt izmantota brīvā dabā, gada siltajos mēnešos, vai apkurināmās telpās cauru gadu.
stirpas. Substrāts tiek izklāts esošajos laukumos stirpās, kuras var būt dažāda platuma un augstuma atkarībā no telpas parametriem un apkalpošanas tehnoloģijām. Šī tehnoloģija ļauj operēt ar salīdzinoši lielu slieku un iegūstāmā vermikomposta daudzumu.
vermireaktori. Izmantojot šo tehnoloģiju sliekām barība tiek padota no augšas, bet no apakšas, ar mehānisma palīdzību, tiek atdalīts vermikomposts. Šo procesu ir iespējams mehanizēt. Izmantojot šo tehnoloģiju, iegūstamā vermikomposta daudzums var sasniegt pat vairākas tonnas gadā, izmantojot salīdzinoši nelielu personāla daudzumu. Vienīgais no šīs tehnoloģijas trūkumiem ir lielie ieguldījumi, lai iegādātos nepieciešamās iekārtas.
Vermikomposts
Vermikomposts – organisks mēslojums, slieku pārstrādātais organiskais substrāts. Šis koncentrētais mēslojums satur sabalansētu barošanas vielu un mikroelementu kompleksu, fermentus, augsnes antibiotikas, vitamīnus, augu augšanas un attīstības hormonus. Tajā ir liels skaits humīnvielu. Vermikomposts – unikāls mikrobioloģisks mēslojums, kurā esošie augšņu mikroorganismi nodrošina zemes auglību. Vermikomposts nesatur patogēno mikrofloru, cērmju oliņas, nezāļu sēklas un smagos metālus. Augi lēnām un pakāpeniski pierod pie mēslojuma visā savā attīstības ciklā.
Šī mēslojuma pielietošana uzlabo zemes agroķīmiskās īpašības, paaugstina lauksaimniecības produkcijas kvalitāti un uzlabo tās ražību.
|
|
Slieku reprodukcija |
Slieku kokoni |
|
|